Gediz Myo’da Evlilik ve Aile Hayatı Konulu Seminer Verildi

Gediz Myo’da Evlilik ve Aile Hayatı Konulu Seminer Verildi

GEDİZ MYO’DA EVLİLİK VE AİLE HAYATI KONULU SEMİNER VERİLDİ

   Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kütahya Gediz Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Kemal Kaya’nın açılış konuşmasını yaptığı seminerde Sosyolog- AEP Eğitimcisi Seçil Sargın Yaman ve Gediz Müftülüğü görevlisi Feyzullah Satılmış konuşmacı olarak katıldı. Gediz Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Kemal Kaya Merkezde çocuk, genç, kadın, erkek, engelli, yaşlı, gazi ve şehit yakını bireylere ve ailelerine koruyucu, önleyici, destekleyici, geliştirici, rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinin bir arada sunulduğunu belirtti. Sosyolog- AEP Eğitimcisi Seçil Sargın Yaman konuşmasında TÜİK’in verilerine göre:

   Evlenen çiftlerin sayısı 2015 yılında 602.982 iken 2016 yılında 594.493

   Boşanan çiftlerin sayısı 2015 yılında 131.830 iken 2016 yılında  126.164 olduğunu belirtti.

    Yaman, evlilik kurumu, toplumun temel direği olan ailenin başlangıç birimidir. Sağlıklı evliliklerin oluşmasında en önemli unsur, kişinin eşini seçmeyi tesadüflere bırakmaması, bu kararı bilinçli olarak vermesidir. Eş seçimi rastgele bir süreç değildir. Evlenmek için verilen karar; kişinin bundan sonraki hayatını kiminle ve nasıl geçireceğini, iç dünyasını ve hayallerini kiminle paylaşacağını, zorlukları kiminle nasıl aşacağını, kişiyi bekleyen yeni sorumlulukları, çocuklarının annesinin/babasının kim olacağını ailenin bir bütün olarak nasıl bir hayatı olacağını belirlediğini ifade etti.       Eşlerin ilerideki evlilik hayatları hakkında gerçekçi ve birbiriyle örtüşen beklentiler içinde olmaları, benzer ve farklı yönleri üzerinde yeterince düşünüp tartışmaları gerektiğini belirten Sosyolog- AEP Eğitimcisi Seçil Sargın Yaman, sağlıklı bir evlilikte eşler, birbirlerine sadıktırlar. Birbirlerine hem sevgi hem de saygı duyarlar,  birbirlerini oldukları gibi kabul etmeyi bilirler, geleceğe dair ortak ideallere sahiptirler, çatışmaları çözmeyi başarırlar, birbirlerine duygu ve düşüncelerini net bir şekilde, korkmadan, kaygı duymadan ifade edebilirler, birbirlerine bağlılık ve güven duyarlar, birbirlerinin kişisel amaçlarını ve başarılarını desteklerler şeklinde açıkladı.

  Gediz Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Hizmetleri vaizi  Feyzullah Satılmış ise Kuran’ı Kerim ve Hadisler çerçevesinde, dini açıdan evlilik müessesini, öğrencilere anlatarak sorularını cevapladı. Yoğun katılımın olduğu seminerin sonunda Gediz MYO Müdür Yardımcısı Öğrt. Gör. Gökan Dağılgan konuşmacılara,  Gediz MYO adına teşekkür belgesi takdim etti.

Son Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2017, Çarşamba